top of page

BeElectric Grand Prix 2023, 2. kolo

6. 8. 2023, shrnutí


Neskutečné drama do poslední minuty.

V neděli 6. 8. 2023 se konalo 2. kolo BeElectric Grand Prix.Vytrvalostní závod elektromobilů, pořádaný na Autodromu ve Vysokém Mýtě, jehož formát zůstal od 1. kola neměnný a cílem tedy opět bylo nakroužit co nejvyšší počet kol během 8 hodin.


Určité změny ovšem doznaly pravidla a v tomto kole nestartovaly posádky s 30% stavem baterie jako v tom minulém, nýbrž s ekvivalentem 250 kilometrů dle metodiky WLTP.

V praxi to znamenalo, že například takový "dálniční křižník" v podobě elektromobilu Hyundai Ioniq 6 LR RWD s normovaným dojezdem 614 km vyjížděl do závodu se 41 % v baterii, kdežto třeba ryze městský Volkswagen e-UP (2.gen) s dojezdem 258 km startoval s 97 %. Tím se srovnaly handicapy jednotlivých aut hned na startu závodu a výsledek závodu ovlivňovala především dobře zvolená strategie jednotlivých posádek a potažmo i jízdní styl.Novinkou také byly předem rozvržené nabíjecí sloty, kdy si jednotlivé posádky vybíraly celkem 2 povinné nabíjecí zastávky o délce 60 minut. Stejně jako v 1. kole byly firmou IONT tech zajištěny nabíjecí stojany nastavené na výkon 7 kW pro každou posádku.

A do třetice poslední významnou novinkou bylo zavedení úvodního slalom, kdy si posádky před startem hlavního závodu projely dvě kola závodní trati, doplněnou o několik kuželů a dle výsledku v něm si poté mohly přednostně vybrat svůj nabíjecí slot.


Závod poznamenala nepřízeň počasí (především silný déšť, který měl za následek mj. pozdější příjezd některých posádek na úvodní přejímky) a i kvůli tomu byl odložen start hlavního závodu o celých 90 minut.

S tím se však dokázaly vypořádat jak organizátoři, tak i samotné posádky, které během 8 hodin náročného závodu nakroužily více než 200 kol.


A jak to tedy dopadlo?


Vítězem závodu se s najetými 231 koly stala posádka 1P Tesla Dave s vozem Tesla Model 3 Long Range, který pilotoval zkušený závodník Jiří Svoboda spolu se synem Davidem Svobodou a třetím do party Petrem Balcárkem. První dva jmenovaní jezdci byli součástí vítězné posádky i v 1. kole, kde dominovali závodu s náskokem více než 20 kol před další posádkou v pořadí.Ovšem tentokrát byl závod obzvlášť vyrovnaný, což potvrzuje fakt, že posádky na druhém místě dělilo od vítězství pouze JEDNO jediné kolo.


A to množné číslo není náhodou, protože na druhém místě se umístily hned TŘI posádky.

Jednalo se o posádky Vegan power s elektromobilem Hyundai Ioniq 6 Long Range RWD s Jiřím Zimou a Jakubem Střihavkou, dále posádkou ElectroDad většině známým Janem Staňkem a Liborem Šoukalem s horkou novinkou MG5* a nakonec ještě druhou posádkou již jednou zmíněné 1P Tesla Dave s Jiřím Svobodou, Davidem Svobodou a Petrem Balcárkem s Teslou Model 3 Standard Range Plus.

Všechny tyto tři posádky najely shodně 230 kol.


*Toto auto vám bohužel nemůžeme ukázat v plné ostrosti, protože může spatřit světlo světa internetu až za pár týdnů.
S odstupem 7 kol pak skončila posádka BeElectric Friends ve složení Pavel Vermouzek, Markéta Vermouzková a Matěj Kordiovský.

Celou akci opět doprovázela mimořádně pozitivní nálada, atmosféru nám zpříjemnil DJ rádia Kiss Jirka Vondra, který zdárně zaskakoval za ochořelého Michala Kavalčíka a o famózní občerstvení se postarala parta sympaťáků z BBQ Art Gastro.


Moc děkujeme všem závodníkům za jejich účast, organizačnímu týmu za přípravu a organizaci této skvělé akce, hlavním partnerům AMB Praha auto MOTOL BENI a Teslička.cz za podporu, dále ONI System za zajištění měření a telemetrie všech posádek, či fDrive za mediální podporu.


Další kolo se koná 8. 10. 2023 a už teď se moc těšíme, protože to bude opět velké! Ve skutečnosti ještě větší!
Výsledky BeElectric GrandPrix (2. kolo, 6.8.2023) - Sheet1 (1)
.pdf
Stáhnout PDF • 145KB224 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page